Cygański Teatr Muzyczny Terno

Już 20 grudnia na scenie Filharmonii Częstochowskiej będziemy mogli podziwiać show Teatru „Terno”, który na światowych scenach obecny jest już od ponad 60 lat i cieszy się sławą jednego z najlepszych w całej Europie.

Czego możemy spodziewać się po występie „Terno”? Czeka nas spotkanie z autentycznym, żywym i niepowtarzalnym folklorem romskim. Scena filharmonii wypełni się wirującymi kolorami, którym towarzyszyć będzie tradycyjna, wywodząca się z cygańskich korzeni, ale prezentowana w nowych aranżacjach muzyka.

Show zapewni zespół profesjonalnych (jedyny taki w Polsce) muzyków, kierowany przez Edwarda Dębickiego – założyciela Terno, a dziś jego kierownika artystycznego, wirtuoza akordeonu, niestrudzenie od dziesiątek lat kultywującego kulturę romską. Postać to wyjątkowa, a dowodem niech będzie fakt, że to jedyny Rom uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Co ciekawe, „Terno” ma na swoim koncie udział w wielu filmach – główną rolę w „Cygańskich pieśniach Papuszy” (1984) Grzegorza Dubowskiego i dokumentalnym filmie „Zanim opadną liście” (1963) Władysława Ślesickiego oraz w epizodach filmów fabularnych: „Śpiew po rosie” (1982) Władysława Ślesickiego, „Rzeka kłamstwa” (1986) Jana Łomnickiego, „Orzeł i reszka” (1974) Ryszarda Filipskiego, „Farba” (1998) Michała Rossy.

Biorąc to wszystko pod uwagę, obecność artystów z Teatru „Terno” to gwarancja niezapomnianej zabawy i poznania od środka barwnej i niepowtarzalnej kultury cygańskiej.